Az ősztől tavaszig tartó időszakban egyre rövidebb nappaloknak köszönhetően egyre többször van szükség a világításra és a láthatóságra. Ezért néhány hasznos tanácsot, tippet szeretnénk adni a lámpaválasztáshoz.
Előre felszerelt világítások
A városi, túra, trekking és egyes gyerek kerékpárok gyárilag fel vannak szerelve világítással. A kerékpárok többi csoportjának viszont nem tartozéka a világítási rendszer, így a vásárlásukkor kell erre gondolni.
A „gyári” rendszerek közül érdemes az agydinamó val ellátott modelleket keresni. A kerékagyba épített dinamók, már nagyon kiforrott technológiával rendelkeznek, ellenállásuk szinte nincs, hatásfokuk kiváló és minimális a meghibásodás esélye. A hozzájuk kapcsolódó lámpák is igen fejlettek már, például a kerékpár megállását követően egyes modellek rövid ideig még álló helyzetben is világítanak.
A gumira szorítható dinamó knak nagyobb a hibalehetősége és rontják a hajtási teljesítményt, illetve koptatják a gumiabroncsot. Helyettük érdemes inkább alternatív fényforrást felszerelni.
Alternatív fényforrások
Ide tartozik az összes utólag felszerelhető halogén, xenon, LED lámpa és villogó fényforrások.
Villogó jelzőfények : A csak villogó lámpák inkább jelzőfénynek, figyelemfelhívásra hivatottak. Táskára, kabátra, sisakra remekül felszerelhetők. Ezek LED-es modellek és többnyire csak elemes kivitelben kaphatók.
Többfunkciós lámpák : Itt találkozhatunk halogén és LED kivitellel. A korszerű technikának köszönhetően egyre több a LED lámpa, amely kisebb meghibásodási lehetőséggel bír és a világítás minőség-üzemidőt illetően a legjobb, valamint több funkcióval ruházható fel. Ezek a funkciók lehetnek különböző fényerőségek és villogások. Áramellátás szerint lehetnek akkumlátorosak vagy elemesek. Az akkumlátorosak kicsivel kevesebbet bírnak, mint az elemesek, de nagyobb teljesítményűek és viszonylag könnyen tölthetőek. A halogén lámpák az egyszerűbb kategóriát képviselik és többnyire elemes kivitelűek. Sajnos ezek az izzók (Halogen, Xenon) fogyasztanak a legtöbbet, így meglehetősen rövid az üzemidejük.
Izzó vagy LED
A hagyományos izzós lámpákat inkább elemes kivitelben árulják, nem pedig akkumulátorokkal és töltővel. A tölthető halogén vagy xenon izzóval gyártott modellek még versenyképesek. Bár ezek nagy hőt adnak le és izzójuk a mechanikai behatásokra ütésekre érzékenyebbek. A LED-es verzióknál már sűrűbben találkozhatunk tölthető verzióval. A LED izzók örök életűek, nem jellemző, hogy felmondják a szolgálatot. A világító diódákból is különböző színhőmérsékletűeket és egyre nagyobb fényerejűeket gyártanak. A nagyobb fényerő viszont nagyobb hőtermeléssel is jár.
Hasznos tipp: az akkumulátoros típusoknak, fontos a rendszeres használat. A nem, vagy csak ritkán használt akksik gyorsan veszítenek a kapacitásukból. Ezért érdemes időnként ezekre a lámpákra ránézni használaton kívül.
Látszani
Ez a döntő szempont mind városon kívül és mind városban. Fontos, hogy ne csak szemből, de oldalról is jól láthatók legyünk. Kereszteződéshez érve az autós milyen hamar tud észlelni minket. A legideálisabb ha oldalirányba is világít a lámpa, amit a fényforrás burkolatának kialakításával oldanak meg. Másik alternatíva a nagyteljesítményű lámpa, amivel a megvilágított terület amúgy is feltűnő.
A láthatóságot nagyban növelhetik a küllőprizmák, fényvisszaverők a kerékpáron és a ruházaton, továbbá a láthatósági mellények, vagy az élénk színű széldzsekik.
Funkcionalitás
szerelhetőség A lámpa le- és felszerelhetősége is befolyásolja választásunkat. Amennyiben sokat kell le és felrakni, akkor a szerszám nélküli modellek lesznek a befutók, amelyeket akár kesztyűben is meg tudunk oldani. Ezekből vannak olyan típusok, amelyeknek előre fel kell szerelni egy alapot és erre kell a lámpatestet felcsúsztatni, felpattintani, valamint vannak olyanok amelyeket egy gumipánttal, hevederrel kell rögzíteni.
kezelhetőség A lámpa be és kikapcsolásának kezelhetősége lesz a következő szempont. Léteznek nehezen kapcsolható nem vízálló, és vízálló, akár vastag kesztyűben is könnyen kezelhető modellek. Ez a felhasználási körtől függ. Hiszen ha menet közben kell a lámpát bekapcsolni vagy a működési funkciót megváltoztatni, akkor ezel a kérdéssel is foglalkozni kell.
ellenálló képesség A környezeti behatásokkal szembeni ellenálló képesség is fontos, hiszen a szabadban használjuk a kerékpárokat. Ide tartozik a lámpa házának masszívsága és vízálló képessége. Az egyszerűbb modellek könnyen szétszedhetők és egyszerűbb anyagokból készülnek. Ezáltal ütés hatására hamarabb szétesnek. Az erősebb típusoknál megjelennek az alumíniumvázak, illetve a külön felszerelhető zárt rendszerű akkumlátorok, amelyet kábel köt össze a lámpával. Ezek a modellek bírják legjobban a kiképzést. Azoknak, akik terepen használják a bringát vagy kevésbé tudnak vigyázni rá azok inkább a robosztus, masszívabb lámpákat keressék, amelyek nem pattannak szét az első fuvallatra. A lámpák többsége alapból cseppálló de nagyobb esőknek a középkategóriától feljebb található modellek tudnak ellenállni. Bár nem annyira jellemző az éjszaka, kerekező bicajos, de eső esetén érdemes felkapcsolni a lámpákat a jobb láthatóság végett. Természetesen, akik non-stop nyomják a pedált, azoknak érdemes vízálló típust keresni.
Hasznos tippek:
érdemes külön első és hátsó lámpát választani a saját igényünk szerint, mint szettben
a vásárlásnál érdemes kipróbálni a lámpát.
a városban, lassabb tempóban közlekedők válasszák az olcsóbb elsősorban helyzetjelzésre használható, szórt fényű és villogó jelzőfényként sokáig működő típusokat.
a kivilágítatlan terepen gyorsabban közlekedőknek a messzebb világító, fókuszáltabb fényű típusok ajánlottak
Látni és látszani
Biztosan mindenki ismeri ezt a mondatot, amit érdemes is megfogadni. A saját érdekünk, hogy lássanak minket, és mi is megfelelően lássunk.